Вибір ліхтаря
Рано чи пізно проблема вибору ліхтаря або, кажучи ширше, автономного джерела освітлення, постає перед багатьма людьми. І створюється чергова тема на якому-небудь форумі: "Допоможіть вибрати ліхтар".
Маючи у власності досить велика кількість ліхтарів абсолютно різного класу і призначення, я хотів би дати деякі навіть не рад, а, швидше, узагальнюючих якийсь досвід ідей. Тут не буде вказівок на конкретні марки і моделі ліхтарів - лише загальний підхід до питання.
1. Перш ніж звертатися до кого-небудь за допомогою у виборі ліхтаря або робити самостійний вибір, Ви повинні відповісти для себе на 2 основних питання.
1.1. Питання №1. Для яких завдань потрібен мені ліхтар? Потрібно розуміти, що чудес не буває, абсолютно універсальних виробів - теж, а ліхтарі є досить спеціалізованими пристроями з цілком певними технічними характеристиками і якостями. Тому потрібно представляти основне коло ймовірних завдань для ліхтаря: грубо кажучи, поствольний ліхтар придатний (але вкрай надлишковий) для завдань "підсвітити під ноги", підводний ліхтар буде незручний на кермі велосипеда, а китайський многодиодник, цілком прийнятний для дачі, може послужити причиною вашої загибелі в печерах.
Особливий клас завдань складають "попонтуватися" і "для душі". У першому випадку варто вибрати максимально дорогою (в допустимих для Вас межах) ліхтар якого-небудь іменитого (або престижного у Вашому колі спілкування) бренда, у другому - взяти те, до чого тягне, не особливо замислюючись про практичне застосування покупки.
1.2. Питання №2. Скільки грошей я готовий витратити на придбання ліхтаря під ці завдання. Завжди існує певний психологічний, а, як правило, ще й банально матеріальний бар'єр. Причому, якщо перший в процесі вивчення питання може зрушуватися (і до цього потрібно бути готовим), то другий є більш серйозним обмеженням. Тому бажано для себе визначитися з бажаною і максимальною ціною: "я б хотів вкластися в 500 рублів, але при необхідності можу віддати і 3000, якщо ліхтар буде ідеально підходити під всі мої вимоги". Знову-таки, багато що залежить від ступеня важливості для Вас тих чи інших областей застосування ліхтаря, а також від ступеня критичності цих застосувань для вашого життя.
Тут потрібно розуміти, що чудес і в цій сфері не буває, і дійсно високоякісний ліхтар не може коштувати дешево, тому економити на дійсно важливих випадках не варто - собі дорожче обійдеться. З іншого боку, для рідкісного використання в безпечних умовах цілком може підійти сторублевий китайський ліхтарик - просто потрібно чітко розуміти межі його застосування і його потенційну ненадійність.
2. Уточнення вимог до ліхтаря.
Відповівши собі на обидва вищенаведених питання, бажано обмежити коло пошуку відповідного саме Вам ліхтаря, уточнивши додаткові вимоги до нього, оскільки не всі бажані характеристики однозначно визначаються його призначенням.
Ось приблизний список критеріїв, які необхідно мати на увазі, вибираючи ліхтар і/або звертаючись за порадою (багато з них пов'язані один з одним, причому зв'язок може бути як прямий, так і зворотній; істотним моментом є також ступінь важливості кожного з критеріїв - що є визначальним, а що - другорядним):
2.1. Масогабаритні характеристики, а також тип ліхтаря (ручний, налобний, спеціальний). Для деяких застосувань критична компактність (підствольні, кишенькові ліхтарі), для інших - вона не принципова (доглядові, пошукові), для третіх - бажані значні маса і габарити (поліцейські ліхтарі-дубини).
2.2. Кількість і характер освітлення (у т. ч. далекобійність): навмисно використовую ненауковий термін "кількість", оскільки світловий потік, що вимірюється в люменах, або інші чисельні характеристики це саме "кількість" описують досить приблизно. Справа в тому, що важливі не тільки і не стільки кількісні показники, скільки характер розподілу світлового потоку в просторі. За допомогою одного і того ж джерела світла за рахунок різних оптичних систем можливо отримати як сверхдальнобойный ліхтар з вкрай вузьким яскравим променем, так і освітлювальний прилад, що дає рівномірну розсіяну засвічення всього поля зору, але з відносно невеликою яскравістю. Природно, можливий повний набір проміжних варіантів. Вузький далекобійний промінь потрібен для тактичного і підствольного ліхтаря, але шкідливий для робочого або кишенькового, пошуковий ліхтар повинен давати якомога більше світла з досить широким променем, кемпінговий ліхтар повинен давати рівномірну засвічення у всіх напрямках.
Оптимальний засіб порівняння "кількості" і характеру освітлення - аналіз бимшотов (тобто фотографій, передають форму засвітки - в природних умовах або хоча б на білій стіні).
2.3. Тип джерела світла: визначає зв'язок "кількість освітлення-тривалість роботи", його надійність, вартість придбання і експлуатації та спектральні характеристики ліхтаря. В даний час найбільш поширені ліхтарі з лампами розжарювання, світловипромінюючі діодами і газорозрядними лампами (HID). Усередині кожного класу існує безліч градацій, нюансів, але слід розуміти, що при рівній споживаної електричної потужності ККД лампи розжарювання буде істотно менше, ніж системи, побудованої на світлодіодах або HID. При цьому лампочные ліхтарі будуть коштувати дешевше (в своєму класі якості), ніж діодні, а ціна HID, як правило, буде перевершувати порівнянні за якістю диодники. Однак первинні джерела світла ліхтарів на лампах розжарювання і HID є витратними матеріалами, в той час як в діодних ліхтарях термін служби емітера при дотриманні правил експлуатації (і належній якості виготовлення ліхтаря) з великою ймовірністю перевершить термін служби власне ліхтаря. Якісно зроблені діодні ліхтарі взагалі відрізняються дуже високою надійністю, яскравістю і відносною дешевизною в експлуатації, однак схильні досить швидкому моральному старінню у зв'язку з високою частотою зміни поколінь світлодіодів.
При виборі світлодіодного ліхтаря бажано уточнити модель і бін (яскравості група всередині моделі), а також відтінок світлодіода в цікавій моделі і співвіднести з найбільш сучасними на даний момент - навіть в дорогих ліхтарях часто використовуються застарілі світлодіоди.
Крім вищеназваних електричних ліхтарів, існують також електричні ліхтарі на люмінесцентних лампах (зазвичай кемпінгові) і джерела світла з відкритим вогнем (карбідні і газові лампи).
2.4. Тривалість непрервыной роботи: час, який ліхтар може фунционировать без заміни харчування. Для тактичних ліхтарів допустимий час може обчислюватися десятками хвилин (якщо не хвилинами), для спелеологічних та аварійних - має вимірюватися годинами і днями.
2.5. Тип живлення: пов'язаний з масогабаритними характеристиками і часом безперервної роботи.
Спочатку важливо визначитися, чи буде ліхтар харчуватися від акумуляторів, що перезаряджаються, від одноразових батарей або передбачається змішане харчування (або батареї або акумулятори). Акумулятори можуть бути як вбудованими, так і змінними - але при їх використанні потрібен доступ до електричної розетки/автомобіля або хоча б зарядного пристрою з сонячними батареями. Не всі типи батарейок можуть виявитися доступними в тому чи іншому регіоні - і це теж треба мати на увазі при виборі типу живлення ліхтаря. Також слід знати, що не всі ліхтарі можуть використовувати акумулятори, навіть аналогічні за формою і габаритами одноразовим батареям - і навпаки.
Далі слід вибрати конкретний тип харчування, що найбільш влаштовує Вас: це можуть бути як "звичайні" батарейки АА і ААА (або сумісні з ними нікель-металгідридні акумулятори), і літієві елементи або акумулятори, і свинцеві акумулятори... Різні типи джерел живлення ведуть себе по-різному в різних кліматичних умовах, віддають різні максимальні струми, мають різну тривалість саморозряду і т. п. Все це треба мати на увазі, щоб у критичний момент не залишитися з ліхтарем, але без харчування до нього - неважливо, будь то відсутність у сільському магазині екзотичних батарейок або виявлення того сумного факту, що в умовах холоду і вогкості розрядився весь запас елементів живлення.
Менш поширені карбідні і газові джерела світла, відповідно, вимагають можливості поповнення запасів карбіду і придбання газових балонів.
2.6. Стійкість до зовнішніх впливів: це і ступінь пило - та вологостійкості (ключове слово IPX), і механічна міцність корпусу, і специфічні вимоги типу "тримати віддачу вогнепальної зброї"...
2.7. Ергономіка та наявність аксесуарів: уявіть собі не тільки, для чого, але і як саме ви будете використовувати ліхтар - як і куди Ви будете закріплювати при експлуатації і при транспортуванні, як тримати в руках, куди ставити і як класти, куди і навіщо світити. Це визначить бажану форму корпусу, наявність або відсутність чохла, кліпси, ручок, виступів для "сигарного хвату", розташування і тип органів управління ліхтарем (кнопки прямого або зворотного кліка, торцеві або бокові, кільцеві перемикачі, роз'єми, індикатори заряду), наявність і форма наголовного або велокріплення, можливість монтажу на різні види спорядження і зброї, наявність різних світлофільтрів і розсіювачів, виносних кнопок...
2.8. Кількість режимів. Близький до ергономіки питання, але має окреме значення. Ліхтарі (здебільшого це відноситься до світлодіодним, хоча є і винятки) можуть бути як однорежимными (вкл-викл), так і багаторежимні, причому режими можуть бути фіксованими або програмованими, а також як різними по яскравості, так і сигнальними (строб, SOS). Продумайте, скільки і яких режимів може Вам знадобитися і як саме Ви готові їх перемикати.
2.9. Наявність схем управління і стабілізації. Для певних застосувань важливо підтримання постійної яскравості протягом всього часу роботи - це досягається наявністю схеми стабілізації. Проте зворотною стороною цього є скорочення загального часу роботи - стабілізований ліхтар різко згасне (можливо, за якийсь час до цього попередивши вас про це миготінням), в той час як нестабілізованим буде працювати кілька діб в режимі "электробычка", що може врятувати Вам життя, наприклад, під землею - однак працювати при такому світлі буде, як мінімум, некомфортно.
2.10. Спектр світла. Є думка, що найбільш комфортні для ока джерела світла з відкритим вогнем - карбідні і газові, однак вони мають досить обмежене і специфічне застосування. Серед електричних джерел освітлення, світло ліхтарів з лампами розжарювання найбільш близький до природного сонячного світла і має теплий відтінок і безперервний спектр, найбільш адекватний для сприйняття людського ока. Світлодіодні ліхтарі можуть мати колірні відтінки від холодного, заваленого в бік фіолетового (дешеві китайські діоди), до "майже лампочного" жовто-теплого. Світло останніх набагато приємніше для очей, особливо на природі - в місті ж цілком придатні холодні і нейтральні відтінки білого. Крім того існують ще й інфрачервоні і ультрафіолетові ліхтарі, а також ліхтарі з кольоровими світлодіодами для специфічних застосувань.
Є ще деяка кількість характеристик - матеріал корпуса, тип анодування, деталі внутрішнього устрою, надійність... все це декларується виробником або викладається при обговоренні в інтернеті. Однак...
3. Пошук і аналіз інформації
Інформації з різних ліхтарям в інтернеті можна знайти багато і досить легко. Реальну ситуацію з надійністю тієї чи іншої моделі також можна прояснити у її власників, які Ви знайдете в інтернеті. Однак у знайденої інформації можуть міститися деякі підводні камені, які слід враховувати.
3.1. Недостовірність офіційно наданої інформації. Постачальники ліхтарів можуть по тим або іншим причинам вказувати недостовірну інформацію про їхні характеристики, а, часом, і про виробників. До чого варто ставитися критично:
- заявлений час роботи: зазвичай воно вимірюється за певною методикою, яка не завжди афішується виробником. Наприклад - до падіння яскравості на 50% або до рівня місячного світла. Або виходячи з якихось теоретичних розрахунків. Втім, схоже, іноді воно призначається якимось довільним чином.
- яскравість: будучи вираженою в люменах, вона часто є теоретичною яскравістю, видається світлодіодом, виходячи з теоретичних розрахункових значень подається на нього струму. Те, що сила струму може відрізнятися від розрахункової, діод в цілях економії може бути замінений на діод гіршого біна, а оптична система вносить свої втрати, не цілком добросовісний виробник може "не враховувати".
- використання епітетів "самий", "найкращий" і т. п. Не варто довіряти постачальникам, вживають такі терміни без вказівки того, ким, коли і за якими критеріями проводив відбір. Голослівне "кращий товар **** року" навряд чи відповідає дійсності. Таке ж твердження з посиланням на авторитетний журнал (з повторною перевіркою даних на сайті журналу) - зовсім інша справа.
- країна походження: з одного боку, в Китаї виробляється величезна кількість ліхтарів гідної якості. З іншого боку, репутація китайської продукції - аж ніяк не краща. Тому найчастіше зібране в КНР видається за продукцію виробництва Росії, Німеччини і т. п. - в кращому випадку, за місцем реєстрації торгової марки, а то й просто довільно. Якщо такий момент з'ясовується - треба бути готовим до того, що продукція даного бренду буде мати серйозні нарікання щодо якості.
3.2. Різна корисна інформація може бути знайдена в спеціалізованих розділах на різних підземних, збройових і велосипедних форумах. На них люди відкрито і (за загальною сумою думок) досить неупереджено обговорюють переваги і недоліки різних ліхтарів, однак і до цієї інформації треба ставитися з обережністю, враховуючи репутацію тих чи інших користувачів - були прецеденти "дилерських воєн" і роздування різної негативної інформації, причому у тому числі пов'язаної з порушеннями правил експлуатації ліхтаря самим власником. Крім того, на форумах активно працюють представники різних торгових марок, чиї оцінки, хоча і високопрофесійні, але не цілком об'єктивні. Як позитивні, так і негативні відгуки можуть виявитися "замовними" або - навіть будучи достовірними - ґрунтуватися на одиничному випадку шлюбу. Зарубіжні форуми в меншій мірі схильні до цих хвороб, однак і там користувачі можуть мати власні комерційні інтереси. Висновок: інформація на форумах корисна і цікава, але аналізувати її треба дуже критично, як і офіційну. Крім цього, розмова на спеціалізованих "майданчиках" ведеться підготовленої публікою з використанням специфічних термінів, тому є ймовірність того, що новачок буде важко розуміти хід і суть обговорення.
3.3. Старіння інформації: те, що було актуально, свіжо і добре 2-3 роки тому, може бути вже геть застарілим сьогодні. Звертайте увагу на датування інформації і намагайтеся знаходити більш свіжі відомості про зацікавили Вас виробах.
Висновок
Мораль проста - перш, ніж задавати питання, хоча б чітко сформулюйте. Бережіть своє та чуже час - замість того, щоб невдоволено з'ясовувати, що криється за Вашими словами "мені потрібен ліхтарик, щоб яскраво світив, як у Васі Пупкіна" (або просто проігнорувати Ваше запитання), Вам можуть швидко і чітко відповісти по суті, якщо сформулювати його так: "Мені потрібен ручний ліхтар для прогулянок по місту і на природі, дальність освітлення до 20 м, світло тепла, розсіяне, можливе відвідування з ним печер і короткочасне занурення у воду". Якщо ж Ви знайдете час на пошук в інтернеті - можливо, Ви вийдете за рамки первісних уявлень і виберете собі ліхтар з більш широкою (або дещо інший) функціональністю, ніж припускали спочатку.
Даний матеріал не претендує на 100% повноту, але, будучи таким собі осмисленням досвіду старого флешаголика, сподіваюся, допоможе Вам більш усвідомлено зробити вибір ліхтаря.
(С) Вердог, для fonarevka.ru. 2010 р.