Мала піхотна лопата
Мала піхотна лопата (МПЛ-50) — мала піхотна лопата, довжина 50 сантиметрів, що носиться шанцевий інструмент рядового і сержантського складу РСЧА і ЗС СРСР.
Призначена для самообкопування (відриву) одиночного окопу (осередку) під вогнем противника, є інженерним озброєнням військовослужбовця (солдата, сержанта), також може використовуватися для маскування, подолання штучних перешкод на полі бою, як холодну зброю застосовуватися в рукопашному бою і для приготування їжі як сковорода. В свій час, при появі і прийняття на озброєння збройних сил практично всіх провідних держав, справила вплив на військове мистецтво.
У різний час називалася: Линнеманновская піхотна лопата (Den Linnemannske Spade (M. 1870)) окопна лопата Линеманна, мала піхотна лопата, пересувна лопата. Широко відоме і поширене неправильне названиеМалой піхотної лопати — МПЛ-50 — саперна лопатка.
Самоокапывание
Малої піхотною лопатою зазвичай працюють лежачи, стоячи на колінах або сидячи, залежно від обстановки. Малу піхотну лопату до початку роботи врізають в землю кутом сталевого лотка, трохи похило, перерубая зустрічаються в землі дрібні коріння. Малої піхотною лопатою працюють безперервно протягом 10-15 хвилин, після чого відпочивають 5-10 хвилин і знову продовжують роботу, таким чином, можна зробити більше роботи менш стомившись, чим при безперервній роботі без відпочинку протягом 45-50 хвилин. Військовослужбовці, навчені прийомам володіння малої піхотною лопатою, окопуються (виривають окоп для стрільби лежачи) лежачи за 8-12 хвилин, в той час як не вміють працювати малої піхотною лопатою витрачають на це до 20-30 хвилин.
У відповідності з нормативами РСЧА боєць повинен відрити малої піхотною лопатою за годину:
· 3/4 м3 в піщаному грунті;
· 1/2 м3 в середньому рослинному грунті;
· близько 1/3 м3 в глинистому грунті.
Обидві нижні сторони сталевого лотка МПЛ заточені. Кут заточування сталевого лотка встановлений Інструкцією. Продуктивність праці в середньому ґрунті 0,1–0,5 м3/годину. Держак піхотної лопати виготовлений з твердих порід дерев і не забарвлюється.
Усі грані лотка лопати заточуються, а ось саморобний темляк до рукоятці МПЛ прикріплюється не завжди. Така лопата може бути використана як зброя в рукопашній сутичці, а також як метальна зброя.
Піхотна лопата західних збройних сил зазвичай зроблена з легких сплавів, має D-подібну рукоятку на кінці держака, і, як правило, є розбірно-складаний.
Характеристика
ЗС СРСР
· Ширина сталевого лотка — близько 150 мм;
· Довжина сталевого лотка — близько 180 мм, в РІА, РККА — близько 200 мм ;
· Довжина лопати разом з дерев'яним держаком — близько 500 мм;
· На малої лопати РИА і РККА були обжимное кільце і тяж.